Krby
Teplovzdušný krb :
Patrí medzi najčastejšie realizované diela v nasledovných kategóriách :
1, Teplovzdušný izolačný krb : je to stavba z izolačných materiálov (Superizol,Izolrath,Silca,Vermaculit,Grenaizol,atď.).Tento typ krbu je najjednoduchší, z dôvodu vyššej prašnosti a takmer žiadnemu sálaniu a akumulácii v obstavbe menej preferovaný.
Výhody – nízke zaobstarávacie náklady, nenáročný na realizáciu a údržbu, rýchly nábeh tepla po rozkúrení.
Nevýhody – vysušovanie vzduchu, nerovnomerné rozmiestnenie tepla v rámci priestoru, po dohorení ohniska nevzniká žiadne teplo.
2,Teplovzdušno – akumulačný krb : stavba je postavená z akumulačno-sálavých materiálov a opatrená výduchovými mriežkami. V obstavbe môžu byť použité aj ďalšie akumulačné materiály, ako napríklad magnatherm, akumulačné prstence, ťahový systém, atď., ktoré majú za úlohu dodatočnú akumuláciu. Tento typ je skĺbenie dobrých vlastností teplovzdušných krbov a akumulačných pecí . Dielo je charakteristické rýchlym nástupom teplom hneď po rozkúrení cez výduchové mriežky ako pri teplovzdušných krboch a veľkou plochou pre sálanie aj po dohorení vo vložke ako pri akumulačných peciach. Stavba sála zdravé teplo do priestoru ešte niekoľko hodín po dohorení.
Výhody – dlhšia akumulačná schopnosť.
Nevýhody – vyššie zaobstarávacie náklady oproti teplovzdušnému krbu.
Teplovodný krb:
Je ideálny na rovnomerné vykurovanie celého domu. Pri správnom nadimenzovaní sa daný zdroj vykurovania môže stať aj hlavným. Je možnosť ho zapájať s viacerými spotrebičmi na akumulačnú nádrž. Pri kombinácii s keramicko-akumulačnou masou získate akumulačné vlastnosti krbu alebo pece. Teplovodné vložky dokážu odovzdať do vody 30 % až 70% výkonu z ohniska. Proces horenia je možné automaticky riadiť cez riadiace jednotky. Pri tomto systéme si automatika udržuje dostatočnú teplotu v ohnisku, aby prebiehalo kvalitné spaľovanie. Dokáže ušetriť palivo až o 30%. Najlepšie výsledky sa dosahujú pri dostatočne veľkej akumulačnej nádrži a nízkotepelnom vykurovaní.
Hypokaustový krb :
Ide o akumulačnú stavbu, ktorá pri dobrom umiestnení a navrhnutí dokáže vykurovať celý dom . Dielo sa väčšinou stavia v strede domu a prechádza cez dve poschodia. Je postavené zo sálavých a akumulačných materiálov bez výduchových mriežok. Pri tejto stavbe vzniká vysoký podiel zdravého sálavého tepla a minimálne prúdenie vzduchu, pričom je tento druh vykurovania vhodný aj pre alergikov. Plocha hypokaustu sála teplo do priestoru 6 až 10 hodín.
Výhody – dlhá akumulačná schopnosť, len zdravé sálavé teplo.
Nevýhody – vyššie zriaďovacie náklady, dlhší nábeh tepla po zakúrení, priestorovo náročnejšia stavba.